Az American Naturalist folyóirat júniusi számában jelent meg az a tanulmány, amelyben Vásárhelyi Zsóka és Scheuring István, az Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézetének munkatársai, és Leticia Avilés, a University of British Columbia kutatója beszámoltak a kiterjedt társas viselkedést mutató szociális, illetve a kevésbé együttműködő szubszociális pókfajok elterjedését vizsgáló munkájukról.
Vásárhelyi, Scheuring és Avilés az Andok keleti lejtőinek élőhelyeit számítógépen modellezték, beépítve a változó gradienseket, így a prédaállatok maximális méretének változását és a zavarás mértékét is. A modellezett ökoszisztémákba több különböző méretű, virtuális szociális és szubszociális pókkolóniát „telepítettek”, és megfigyelték, hogy melyik faj milyen környezetben maradt életben, illetve hol bizonyult sikeresebbnek.
A modell jól szemlélteti, hogy a prédaméret és a zavarás együttesen valóban képes kialakítani a természetben előforduló elterjedési mintázatokat. A kutatók kimutatták, hogy a zavarás nemcsak a kis kolóniák elpusztításáért felel, hanem potenciálisan stabilizáló hatása is lehet, méghozzá a legnagyobb kolóniákban. Az eredmények arra utalnak, hogy egy adott élőhely ökológiai sajátosságai jelentős hatással lehetnek az ott élő fajok társas viselkedésére.
qubit.huTovábbi megjelenések a témában:
origo.hu - Kiderült, mi befolyásolja a pókok viselkedését
kisalfold.hu - A pókok társas viselkedésének ökológiai hátterét vizsgálták az ELKH kutatói
hvg.hu - A pókok elterjedését modellezték a kutatók, érdekes eredményre jutottak
webradio.hu - A pókok társas viselkedésének ökológiai hátterét vizsgálták az ELKH kutatói
magyarmezogazdasag.hu - A pókok társas viselkedésének ökológiai hátterét vizsgálták az ELKH kutatói
tudomanyplaza.hu - Élőhelyi sajátosságok hatása a fajok elterjedésére
innoportal.hu - A pókok társas viselkedésének ökológiai hátterét vizsgálták az ELKH kutatói