A magyar táj változásait gyakran a klímaváltozás számlájára írjuk, de a legfrissebb kutatások szerint ezek nagy részéért inkább emberi beavatkozások felelősek.
Az elmúlt évtizedek során a vízgazdálkodás, a mezőgazdasági gyakorlatok és az infrastruktúra-fejlesztések jelentősen átalakították az ország tájképét, sok esetben visszafordíthatatlan módon. Ezek a változások a természetes élőhelyek szűküléséhez és az ökoszisztémák átalakulásához vezettek, amelyek hosszú távon komoly környezeti problémákat okozhatnak.
Ezért kulcsfontosságú, hogy a jövőbeli tájhasználat során jobban figyelembe vegyük a fenntarthatóságot és az ökoszisztémák védelmét. Többek között az átgondolt vízgazdálkodási stratégiák és a természetes élőhelyek helyreállítása segíthetne enyhíteni a problémát.
Kröel-Dulay Györggyel, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Kísérletes Vegetációökológiai Kutatócsoportjának vezetőjével készített interjút Nagy Gergely, a Qubit újságírója. Az elmút tíz évben a kutatócsoport az ExDRain (Extreme Drought and Rain Manipulation Experiment) projektben végzett kutatásai során különböző klíma-forgatókönyveket modellezett, melyről a Qubit cikkében olvashatunk részletesen.