Esélyegyenlőségi terv

Az egyenlő bánásmód és a diszkrimináció tilalma alapvető emberi jog, amelyet a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont a lehető legmagasabb szinten kíván ápolni és, a szervezet minden tagja javára, a gyakorlatba átültetni. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Nemi esélyegyenlőségi tervének célja, hogy összhangban a nemzetközi és európai szabályozásokkal és ajánlásokkal, előremozdítsa a nemek közti esélyegyenlőséget az intézményben.

A Kutatóközpont elkötelezett amellett, hogy új szervezeti folyamatokat és innovatív akciókat, intézkedéseket dolgozzon ki a szervezet fenntartható strukturális változásának támogatása érdekében, hogy a nemek közötti egyensúly és a nemek közötti egyenlőség több területen is fejlődjön. Törekvésünk, hogy önreflexiót és stratégiai megközelítést alkalmazzunk a nemek közötti egyenlőség javítása érdekében a szervezetben, és ezáltal a társadalmi igazságosság, a munkavállalói elégedettség, és a kutatói kiválóság magasabb szintjét érjük el a A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont minden nem között.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont követi a European Institute of Gender Equality által megfogalmazott, Gender Equality in Academia and Research című, úgynevezett GEAR eszköz, valamint a Horizon Europe „Útmutató a nemi esélyegyenlőségi tervekhez” című dokumentumának ajánlásait. Célunk, hogy minden kutatót és adminisztratív munkatársat bevonjunk és aktív részvételre ösztönözzünk az első nemek közötti egyenlőségi tervben foglalt fellépések és intézkedések sikeres végrehajtása érdekében.

Elismerve minden embernek azt a jogát, hogy egyenlő méltóságú személyként élhessen a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont foglalkoztatóként az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV törvény 63.§ (4) bekezdése (esélyegyenlőségi törvény) szerint Esélyegyenlőségi Tervet fogadott el.

A Terv az elkövetkező éves időszakra (2025) vonatkozóan fogalmazta meg azokat a célkitűzéseket, melyeket a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont meg kíván valósítani a nemek közti egyenlőség előremozdítása érdekében. A Tervben foglaltakért szervezeti szinten a főigazgató felel, aki a megvalósítás során az intézetigazgatók, a humánpolitikai csoport, főigazgatói titkárság, esélyegyenlőségi biztos és a konkrét intézkedések kapcsán kinevezett munkacsoportok közreműködésére és koordináló tevékenységére támaszkodik. A Tervben foglalt célok teljesüléséről a tárgyév végén (2025. december) beszámoló készül, melyet a Kutatóközpont nyilvánosságra hoz a honlapján. Ugyanekkor a szervezet megvizsgálja a Terv további fejlesztésének, változtatásának, kiegészítésének szükségességét, és ezek mentén adja ki a következő évre vonatkozó Tervet.

A Terv a munkavállalók számára biztosítja a panasztétel lehetőségét az alábbi esetek előfordulása során: az egyenlő bánásmód megsértése, zaklatás, jogellenes elkülönítés, megtorlás, a Terv elveivel ellentétes munkáltatói gyakorlat, illetve minden egyéb, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvényben foglalt követelmény megsértése. A panasztételre a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont egy anonim rendszert biztosít dolgozói számára, melyen keresztül az érintettek a panasz@ecolres.hun-ren.hu e-mail címen tehetnek bejelentést az esélyegyenlőségi biztos irányába. A panasztételi eljárástól függetlenül a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai esélyegyenlőségi ügyben bármikor fordulhatnak közvetlen tájékoztatásért vagy a Tervvel kapcsolatos javaslatokkal közvetlen feletteseikhez, az intézetigazgatókhoz, a humánpolitikai csoport vezetőjéhez és az esélyegyenlőségi biztoshoz.