Média

Tele van tündérkutakkal Magyarország – dendrotelma, az élet kelyhe

„A mesék hangulatát idézik elénk az erdők talajszintjén fel-felbukkanó, fákhoz kötődő kis víztestek, és nem is járunk messze a valóságtól: egy miniatűr világ rejtőzik bennük. A tündérkutak, hivatalosan dendrotelmák a szárazföld apró vízszigetei rendkívül sokszínű és speciális élővilággal, ráadásul a környezetükre is hatást gyakorolnak.
Erdőben sétálva a kevésbé szemfüles látogatónak is feltűnnek a talajszinten, egy-egy fa tövében csillogó apró víztestek. Az ember megáll, rácsodálkozik, beindul a képzelete: apró lények, manók, törpék, tündérek járnak ide fürdeni és szomjukat oltani, mókusok, sünök, egerek kísérik őket. Ha a mesevilág szereplőit kivesszük a képből, akkor nem is járunk messze az igazságtól, sőt: ezek a jelentéktelennek tűnő kis vizek elképesztően gazdag, speciális élővilágnak adnak otthont, és még közvetlen környezetük mikroklímáját is befolyásolják.”

A 24.hu újságírója, Bihari Dániel készített interjút a tündérkutakról Dr. Kovács Bence ökológussal, az HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetének tudományos munkatársával.

A teljes cikk ide kattintva olvasható.

További megjelenések a témában:

24.hu/tudomány - Tele van tündérkutakkal Magyarország - 2024-11-21