A kutatóhelyek versenyképességének növelésére elindított Lendület Programot immár több mint egy évtizede évente hirdeti meg a Magyar Tudományos Akadémia. Kiemelkedő fiatal tehetségek és kimagasló teljesítményű kutatók innovatív, eredeti ötleteken alapuló kutatásait támogatja azáltal, hogy forrást biztosít új téma kutatására alakuló kutatócsoportok létrehozására és fenntartására.
A 2024-ben induló kutatócsoportok létrehozására kiírt pályázati felhívására 128 érvényes pályázat érkezett, 29 a bölcsészet- és társadalomtudományok, 43 az élettudományok, 56 pedig a matematikai és természettudományok területéről. A szakértői értékelések és a Lendület Zsűri javaslata alapján a Lendület Bizottság 2024. június 10-én döntött a támogatandó kutatócsoportok kiválósági rangsoráról és a támogatási összegekről.
A nyertesek egyike Lovas-Kiss Ádám, a Vízi Ökológiai Intézet Vizes Élőhelyek Funkcionális Ökológiai Kutatócsoport tudományos munkatársa. Munkája során a vízimadarak különböző organizmusok terjedésében betöltött szerepét vizsgálja.
A vizes élőhelyek nagyon összetett élőhelyek, ahol a fajok sokféleképpen léphetnek kölcsönhatásba egymással. Egyik legfontosabb kölcsönhatás a terjedés/terjesztés, amely biztosítja a fajok túlélését az elszigetelt vizes élőhelyeken. A vízimadarak az édesvízi ökoszisztémákban élő valamennyi élőlény számára az egyik legfontosabb terjedési vektorok. A különböző élőlények, vízimadarak általi terjedése során történő kölcsönhatások feltárását egyedi és többrétegű hálózatelemzéssel tervezik megvalósítani. Céljuk, hogy különböző trofikus szinteken vizsgálódjanak: vírusok, mikrobák, magasabb rendű növények, édesvízi gerinctelenek. Ezzel a megközelítéssel azt várják, hogy fényt deríthetnek a vízimadarak által terjesztett organizmusok interakcióinak sokrétű kapcsolatrendszerére. Az éghajlatváltozás és az emberek által okozott élőhelyek pusztulása miatt nagyon fontos a vizes élőhelyek védelme, amihez az ott élő szervezetek kölcsönhatásainak ismerete nélkülözhetetlen.
Gratulálunk a pályázat elnyeréséhez!