
Ötödik éve zajlik a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Kullancsfigyelő programja, melynek célja a Magyarországon újonnan megjelenő, nem őshonos Hyalomma kullancsok megtelepedésének és terjedésének vizsgálata. A kutatás a citizen science módszerével, azaz lakossági bejelentések alapján gyűjt adatokat ezekről a veszélyes kullancsfajokról. Idén tavasztól a beküldést segíti a PragmaTick mobiltelefonos alkalmazás is, amely egyelőre iOS és a közeljövőben Android operációs rendszeren is elérhető. A PragmaTick appról, és a Hyalomma kullancsok monitorozásának fontosságáról a www.kullancsfigyelo.hu weboldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.
A tavaszias időjárás kihat a növényzetre és a kullancsok gazdaállataira, így magukra a vérszívókra is, emiatt idén is korán találkozhatunk az őshonos, és a behurcolt fajokkal egyaránt. A 2021-ben a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatói által indított, közösségi kutatásra épülő program segítségével az elmúlt négy év során összesen 19 Hyalomma kullancsot sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól. Ezeknek a vérszívóknak a monitorozása különösen fontos, mivel a Hyalomma-k képesek számos kórokozó, például a Krími-Kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére, amely akár 30%-os halálozási aránnyal is járhat. Ezek a kullancsok tőlünk délebbre őshonosak, de vándormadarak segítségével könnyen terjednek és a globális felmelegedés hatására egyre nagyobb eséllyel élnek túl, és találnak megfelelő körülményeket a mi éghajlatunkon is. Szerencsére a vándormadarak nem hordozzák a Krími-Kongói vérzéses láz vírusát, ezért viszonylag kicsi az esély arra, hogy egy fertőzött egyeddel találkozzunk. A Hyalomma-k több szempontból is különböznek a széleskörűen ismert hazai kullancsoktól, ami segíthet a beazonosításukban is: nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű háti pajzs jellemző rájuk, lábaik pedig látványosan csíkosak. Mindez szabad szemmel is látható.
A projekt indítása óta több száz lakossági bejelentés érkezett a Kullancsfigyelő csapatához, az így kapott példányokat nagyrészt más, hazai fajok egyedeiként sikerült beazonosítani. A beérkező Hyalomma kullancsokban az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium tagjaként folyamatosan vizsgálják a kórokozók jelenlétét, ám szerencsére a Krími-Kongói vérzéses láz vírusa eddig egyik egyedből sem volt kimutatható. További figyelemre ad okot, hogy a beküldött Hyalomma példányokat többségben nagytestű emlősökön észlelték, például lovon, szarvasmarhán, bivalyon, szamáron, így a program szempontjából kiemelten fontos a nagyállattartással foglalkozók elérése és tájékoztatása. A monitorozás szempontjából emellett különös figyelmet érdemelnek azok az egyedek, amelyeket már a tavaszi hónapokban sikerült azonosítani, ez ugyanis arra utalhat, hogy a kullancs nem egy vándormadár segítségével érkezett idén az országba, hanem itt telelt át vagy akár itt is kelt ki egy nőstény által rakott petéből.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont továbbra is kéri a lakosságot, hogy ha kullancsot látnak, alaposan figyeljék meg, fotózzák le, és amennyiben úgy vélik, hogy Hyalomma egyedet találtak, azt őrizzék meg jól záró tégelyben, és jelezzék a kutatóknak.
Idén tavasztól az érdeklődők az e-mailes beküldés mellet már új PragmaTick mobil alkalmazáson keresztül is jelezhetik, ha Hyalomma kullancsot találtak. A felhasználóbarát applikációt az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium és az EU-s PRAGMATICK COST pályázat segítségével alkották meg a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatói és egy informatikus csapat. Néhány egyszerű kérdés megválaszolásával és a kullancsról készült fotó csatolásával pár perc alatt bejelenthetőek a talált példányok, ezzel nagyban hozzájárulnak a felhasználók hazai és – mivel a felület más országokban is elérhető lesz –, nemzetközi kutatásokhoz is. Az appban emellett sok hasznos információt megtudhatnak a letöltők többek között a Hyalomma és más, magyarországi kullancsfajokról, vagy akár a kullancsokkal kapcsolatban keringő tévhitekről.
Az applikációról és a program eddigi eredményeiről a www.kullancsfigyelo.hu-n tájékozódhatnak az érdeklődők.
A kutatók szeretnék hangsúlyozni, hogy bármilyen kullancsfajjal találkozunk, a legfontosabb szempont az azonnali eltávolítás!
• Minél több időt tölt a vérszívó a bőrünkbe fúródva, annál nagyobb az esély arra, hogy valamilyen kórokozó jut a szervezetünkbe. Épp ezért erdei túrák, kerti munkálatok után közvetlenül alaposan nézzük át magunkat, figyeljünk az 1 milliméteres kullancslárvákra is. Ezt a vizsgálatot végezzük el mindenképp még abban az esetben is, ha befújtuk magunkat valamilyen kullancsriasztóval, ezek ugyanis nem nyújtanak 100%-os védelmet.
• Amennyiben olyan kullancsot találunk, ami már megkezdte a táplálkozást, rögtön távolítsuk is el azt. Ez nem igényel speciális eszközt, csipesszel, vagy akár körömmel fogjuk meg az állatot minél közelebb a bőrfelülethez és egy határozott mozdulattal húzzuk ki, figyelve arra, hogy minél kevésbe nyomjuk össze az állatot. A minél gyorsabb cselekvés itt kiemelten fontos, léteznek ugyanis olyan kórokozók, amelyek nagy eséllyel átjutnak a véráramba akár már pár órával a kullancs befúródása után. Épp ezért semmiképp sem érdemes addig várni, amíg speciális eszközt veszünk vagy felkeressük az orvosunkat – utóbbi egy kullancs csípése esetén azért is kerülendő, mert ezzel feleslegesen terhelnénk az egészségügyi dolgozókat.
• A veszélyek megismerése mellett ki kell emelni azt is, hogy ha betartjuk ezt a néhány óvintézkedést, nincs ok arra, hogy elkerüljük a parkokat, erdőket a hazai, vagy akár az újonnan felbukkanó kullancsok, és az általuk terjesztett kórokozók miatt.
• A Krími-Kongói vérzéses láz megjelenése hazánkban egyelőre alacsony, a programunk által begyűjtött Hyalomma kullancsok sem hordozták a megbetegedés vírusát.
