Hírek

Nemzetközi biodiverzitási szakértők tanácskoztak Budapesten a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szervezésében

bool(true)
Macskasy

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a franciaországi Muséum National d’Histoire Naturelle szervezésében, az Élő Környezetért Felelős Minisztérium támogatásával rendezték meg Budapesten a CO-OP4CBD regionális workshopját. A június 8–10. között zajló eseményen 17 országból 43 résztvevő vett részt, köztük a Biológiai Sokféleség Egyezmény nemzeti kapcsolattartói és biodiverzitási szakértők.

A háromnapos szakmai találkozó célja az volt, hogy erősítse a közép- és kelet-európai országok részvételét a Biológiai Sokféleség Egyezményhez kapcsolódó nemzetközi folyamatokban, támogassa a régió szakmai együttműködését, valamint naprakész információkat és gyakorlati segítséget nyújtson a biodiverzitási célok hatékony megvalósításához.

A workshop középpontjában a végrehajtása állt. A 2022-ben elfogadott nemzetközi megállapodás 2030-ig négy átfogó célt és 23 konkrét célkitűzést határoz meg a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása és visszafordítása érdekében. A célok között szerepel többek között a védett területek kiterjesztése, az ökoszisztémák helyreállítása, a természeti erőforrások fenntartható használata, valamint a megfelelő pénzügyi források biztosítása.

A rendezvény különös aktualitását adta, hogy 2026 februárjában rekordnak számító 125 ország, köztük Magyarország is határidőre benyújtotta a Biológiai Sokféleség Egyezményhez kapcsolódó 7. nemzeti jelentését. Ezek a jelentések fontos alapot adnak ahhoz, hogy a nemzetközi közösség értékelni tudja, milyen előrehaladás történt a globális biodiverzitási célok megvalósításában. Az országok közös teljesítményének első átfogó értékelésére a következő ENSZ Biodiverzitás-csúcson, a Biológiai Sokféleség Egyezmény 17. Részes Felek Konferenciáján, vagyis a COP17-en kerül sor 2026 októberében, Örményországban.

„A biodiverzitási célok eléréséhez kulcsfontosságú a globális biodiverzitás-szakpolitikai folyamatokban való összehangolt részvétel. Az Ökológiai Kutatóközpont háromnapos rendezvénye fórumot biztosított a közép- és kelet-európai szakértők együttműködéséhez és tapasztalatcseréjéhez, miközben ráirányította a figyelmet a hagyományos tudás őrzőinek érdemi bevonására” – mondta Öllerer Kinga, a workshop főszervezője, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársa.

A budapesti workshopot Kőrösi Levente, a biológiai sokféleségért felelős államtitkár, a CBD magyar nemzeti kapcsolattartója, valamint Báldi András, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatóprofesszora, az MTA levelező tagja nyitotta meg. A program célkitűzéseit az Ökológiai Kutatóközpont részéről Macskásy Éva ismertette.

A háromnapos program során a résztvevők előadásokat hallgattak meg a CBD Titkárság munkatársaitól, majd az Örményországban megrendezendő COP17 feladatairól, a 7. nemzeti jelentés tapasztalatairól, a Szubregionális Technikai és Tudományos Együttműködési Támogató Központok szerepéről, valamint a szakértők bevonásának lehetőségeiről egyeztettek. A harmadik napon a helyi közösségek és a hagyományos ökológiai tudás őrzőinek szerepe került fókuszba, a HUN-REN ÖK kutatói, Molnár Zsolt és Öllerer Kinga előadását követő beszélgetésen.

A rendezvény a CO-OP4CBD projekt keretében valósult meg, amely a Biológiai Sokféleség Egyezmény végrehajtásához kapcsolódó nemzetközi együttműködést támogatja. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont projektpartnerként járul hozzá ahhoz, hogy a régió szakértői közösségei hatékonyabban kapcsolódjanak be a globális biodiverzitási folyamatokba.

Ollerer
Előadás a kunming–montreali globális biodiverzitás-megőrzési keretstratégia végrehajtásának előrehaladásáról. Előadó: Jorge L. Ventocilla, Belga Királyi Természettudományi Intézet. Fotó: Öllerer Kinga

Kapcsolódó linkek:

A rendezvény programja és az előadások elérhetősége

A Biológiai sokféleség egyezmény hazai honlapja

Korábbi rendezvény: Workshop a biológiai sokféleségről szóló egyezmény gyakorlati működéséről

Címfotó:
Műhelybeszélgetés a hagyományos ökológiai tudás őrzőinek szerepéről. A képen Karen Khachatrian, az örmény Környezetvédelmi Minisztérium képviselője, valamint Öllerer Kinga és Molnár Zsolt, a HUN-REN ÖK kutatói.
Fotó: Macskásy Éva